Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Milk 2474993_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
13. mája 2018 13:02 Agro od SITASITA

Mlieko pijú Slováci menej ako pred dvadsiatimi rokmi

Oproti roku 1996, kedy vypil priemerný Slovák 71,5 litra mlieka ročne, klesla spotreba mlieka u nás o približne jednu tretinu.

Mlieko pijú Slováci približne o tretinu menej ako pred dvadsiatimi rokmi, a to aj napriek tomu, že na jeho kúpu im stačí odpracovať kratší čas než pred dvomi desaťročiami. Kým v roku 1997 Slováci na nákup jedného litra polotučného mlieka museli odpracovať v priemere 12,5 minúty, v roku 2017 to bolo len 7 minút. Podobne to vychádza aj v prípade plnotučného mlieka, syrov či masla. Informovalo o tom Slovenské farmárske, družstvo (SFD) pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa mlieka, ktorý bude v utorok 15. mája.

Ako ďalej konštatovalo SFD, mliečna kríza vyhnala ceny mlieka nahor. Aj napriek tomu dnes na nákup jedného litra mlieka musíme v priemere odpracovať kratší čas ako pred 20 rokmi. Spotreba konzumného mlieka ale na Slovensku klesá a predstavuje iba polovicu z odborníkmi odporúčanej dávky. Slovensko je zároveň väčším dovozcom ako vývozcom mliečnych výrobkov a syrov. V rámci EÚ sa Slovensko na celkovej produkcii kravského mlieka podieľa iba necelým jedným percentom.

Mliečna kríza ceny zdvihla

„Práve mlieko a výrobky z neho sú už približne rok skloňované v súvislosti s mliečnou či maslovou krízou. Prebytok mlieka, a teda jeho rekordne nízke výkupné ceny prinútili v predchádzajúcich rokoch mnohých významných producentov k zrušeniu chovu dojných kráv. Menej dojníc sa tak vlani prejavilo nižším objemom vyprodukovaného mlieka, no a predovšetkým tento faktor, spolu s geopolitickou situáciou vo svete, sa prejavil na vyšších cenách mlieka aj na pultoch v našich obchodoch. Mlieko, či už polotučné alebo plnotučné, si tak na svoje konto vlani pripísalo medziročný cenový nárast o 9 %, maslo medziročne zdraželo dokonca o 29 %,“ povedala analytička SFD Eva Sadovská.

V roku 2016 predstavovala ročná spotreba mlieka a mliečnych výrobkov spolu v prepočte na jedného obyvateľa SR 175,5 kilogramu (kg). Oproti roku 1996 bola vyššia o 8,3 %. Odborníkmi odporúčanú úroveň ale nedosiahla, nakoľko z nej tvorila necelých 80 %. V prípade spotreby konzumného mlieka ako takého je na Slovensku zaznamenaný klesajúci trend. V roku 2016 vypil priemerný Slovák 45,1 litra mlieka, čo je o zhruba tretinu menej ako v roku 1996 (71,5 litra). Priemerný Slovák tak vypil iba polovicu z toho, čo by mal. Naopak, v prípade spotreby syrov a tvarohov nastal výrazný nárast spotreby (z 8,1 kg na 13,9 kg) a odborníkmi odporúčanú hodnotu podľa SFD prekračujeme.

Na Slovensku dominuje dovoz mliečnych výrobkov

Od roku 2009 na Slovensku každoročne prevyšuje dovoz mliečnych výrobkov a syrov nad ich vývozom. Kým v roku 2016 sa na Slovensko doviezli zo zahraničia mliečne výrobky a syry v objeme 307 mil. eur, vývoz bol v objeme 232 mil. eur. V roku 2016 tak tvoril vývoz mliečnych výrobkov a syrov z ich dovozu u nás približne tri štvrtiny. V roku 2016 vyprodukovali farmy či družstvá v rámci EÚ 28 približne 168,3 mil. ton mlieka. Ide prevažne o kravské mlieko, ktoré predstavovalo 163 mil. ton. Najväčšími producentmi kravského mlieka sú Nemci s pätinovým podielom v rámci EÚ. Za nimi nasledujú Francúzi s podielom 15,5 %. Slovensko s ročnou produkciou kravského mlieka na úrovni 905 mil. ton tvorí z celkovej európskej produkcie podľa SFD iba necelé jedno percento.

Slovenské farmárske, družstvo je slovenský holding, ktorý vlastní poľnohospodárske podniky zamerané na rastlinnú a živočíšnu prvovýrobu po celom Slovensku. Cieľom je zabezpečiť ich dlhodobú prosperitu a finančnú stabilitu. SFD zavádza moderné metódy riadenia do poľnohospodárstva, a tak napĺňa svoju víziu stať sa lídrom v poľnohospodárskej prvovýrobe na Slovensku.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies