Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Grocery store 2119702_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
13. februára 2018 14:18 Legislatíva od SITASITA

Ministerstvo chce sprísniť zákon o neprimeraných obchodných podmienkach

Ministerstvo pôdohospodárstva chce novelou zákona vytvoriť férovejšie podmienky pre dodávateľov potravín.

Obchodné vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi potravín by mali byť férovejšie a vyváženejšie. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) pripravilo návrh novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny. Nová právna úprava má podľa tlačovej správy ministerstvo priniesť elimináciu skrytých poplatkov, skrátenie lehoty splatnosti faktúr, možnosť predkladania anonymných podnetov, ale aj lepšiu kontrolu či prísnejšie sankcie.

„Neprimerané podmienky v obchodných vzťahoch sú dôsledkom zneužívania ekonomickej sily jedného z účastníkov obchodného vzťahu, väčšinou na úkor dodávateľa. Prejavujú sa najmä formou rôznych peňažných alebo nepeňažných plnení dodávateľa nad rámec dohodnutej kúpnej ceny. Je to napríklad zľava z kúpnej ceny, skryté poplatky za marketing, jednostranne nevyvážené zmluvné vzťahy alebo platby za zaradenie do registra dodávateľov. Chceme tomu zabrániť a vytvoriť férovejšie podmienky pre dodávateľov potravín,“ uviedla vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Podľa ministerky zneužívanie silnejšej pozície v obchodnom vzťahu má negatívny vplyv na poľnohospodárstvo, potravinárstvo a ohrozuje aj potravinovú suverenitu Slovenska. Pocítiť to môžu aj spotrebitelia, keďže dosť často sú domáci dodávatelia diskriminovaní. Tlak na znižovanie nákupných cien zase výrobcov tlačí k znižovaniu kvality potravín. „Obchodné vzťahy sú výrazne deformované aj tzv. faktorom strachu, ktorý spôsobuje, že strana so slabšou vyjednávacou pozíciou neuplatní v plnej miere svoje práva. Z obavy pred ohrozením obchodných vzťahov radšej dodávateľ pristúpi na často jednostranne nevýhodné podmienky,“ dodáva Matečná.

„Chceme zabrániť tomu, aby sa na obchode priživovali tretie firmy. Aktuálne platný zákon je zastaraný a nevie riešiť množstvo kreatívnych nápadov, ktoré v potravinovom obchode vznikajú. V praxi stačí, že odberateľ len formálne službu pomenuje iným názvom a už nič neporušil. Napríklad zákon zakazuje spoplatnenie spotrebiteľského prieskumu, ale ak ho obchodník nazve počítačové spracovanie údajov, to už, žiaľ, sankcionovať nemôžeme,“ vysvetlil generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR Milan Lapšanský.

Novela zákona obsahuje niekoľko dôležitých zmien

Navrhovaná právna úprava ďalej rozširuje výpočet skutkových podstát a zavádza tiež tzv. generálnu klauzulu, ktorej porušenie bude sankcionovateľné.

Zákon skracuje splatnosti faktúr pre dodávateľov potravín zo 45 dní na 30 dní a pri vybraných potravinách, najmä pekárenských výrobkoch, dokonca na 15 dní. Cieľom je zvýšenie likvidity a zlepšenie peňažných tokov dodávateľov potravín. „Neraz dochádza k situáciám, že obchodník predá tovar za deň a faktúru dodávateľovi zaplatí až 45. deň, čo nepovažujeme za férové a správne,“ dodal Lapšanský.

Novinkou zákona bude možnosť pre odberateľov a dodávateľov za účasti ministerstva riešiť svoje problémy, ktoré v obchodných vzťahoch vznikajú. Mechanizmus mediácie by mal byť využívaný najmä na prekonávanie tzv. potravinových kríz.

Po novom bude možné predkladať podnety na neprimerané obchodné podmienky už aj anonymne. V súčasnosti totiž subjekt, ktorý je protiprávnym konaním poškodený, nie je vo väčšine prípadov ochotný toto konanie ministerstvu oznámiť a dodať k nemu podklady. Je totiž často na porušiteľovi ekonomicky závislý. Kým doterajšia právna úprava postihuje podľa MPRV SR len dohodnutie nekalých obchodných praktík, po novom už budú postihnuteľné všetky štádia konania porušiteľa, teda požadovanie, dohodnutie aj uplatnenie.

Zákon sprísni sankcie

Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch má aj zefektívniť proces kontroly a sprísniť sankcie. Nové hranice poriadkových pokút budú pre fyzické osoby – nepodnikateľov 3 000 eur, pre fyzické osoby – podnikateľov 10 tis. eur a pre právnické osoby 100 tis. eur. V súčasnosti je výška poriadkovej pokuty 650 eur a kumulatívne maximálne 6 500 eur, pričom v mnohých prípadoch ide podľa MPRV SR o subjekty s obratom v stovkách miliónov eur.

Zástupcovia obchodov vidia vzťahy v slovenskom obchode ako štandardné

Vzťahy medzi slovenským obchodom a dodávateľmi nie sú neprimerané, ale štandardné ako inde v Európe, reagovala na novelu zákona v stanovisku Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO). „Obchod je závislý od spotrebiteľov a rovnako od korektných vzťahov s dodávateľmi. Obchodníci združení v SAMO preto veľmi citlivo vnímajú diskusiu o vyváženosti vzťahov v dodávateľskom reťazci – najmä v súvislosti s mnohými mýtmi a politizáciou, ktoré túto diskusiu poznačujú. Členovia SAMO mali možnosť pred vyše pol rokom vidieť návrh zákona, na ktorý reagovali viaceré sektorové združenia, vrátane SAMO, so zásadnými pripomienkami. Tvrdíme, že maloobchodný trh je vysoko konkurenčný a jednotlivé strany sa vedia dohodnúť. Svedčí o tom aj založenie Iniciatívy pre férový obchod medzi potravinármi a obchodnými reťazcami, ktorí sa zaviazali k presadzovaniu férových obchodných postupov a skvalitneniu vzájomných vzťahov,“ píše v stanovisku SAMO.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies