Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná | Foto: SITA/Diana Černáková
13. apríla 2018 14:23 Agro od SITASITA

Matečná podľa SaS pri agrodotáciách zlyhala, strana požaduje jej demisiu

„Každý deň sa čoraz viac špiny objavuje pri udeľovaní agrodotácií naprieč celým Slovenskom. Hlavnou osobou zodpovednou za tento stav je bývalá šéfka Slovenského pozemkového fondu a terajšia ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná pri agrodotáciách zlyhala a za súčasný zlý stav pri ich udeľovaní je osobne zodpovedná. Vyhlásili to v piatok na tlačovej besede predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík a tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. Na základe týchto skutočností SaS požaduje demisiu ministerky. Predstavitelia strany SaS zároveň predostreli riešenia na zlepšenie situácie pri udeľovaní agrodotácií.

„Každý deň sa čoraz viac špiny objavuje pri udeľovaní agrodotácií naprieč celým Slovenskom. Ukazujú sa prípady podvodov na farmároch, ktorí sa nevedia domôcť svojho práva a táto situácia je veľmi smutná. Hlavnou osobou zodpovednou za tento stav je bývalá šéfka Slovenského pozemkového fondu (SPF) a terajšia ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Tá v minulosti zlyhala a zlyháva naďalej. Tu pomôže už iba vyvodenie osobnej zodpovednosti. Vo svojej funkcii nemá čo hľadať, s farmármi sa nedokázala ani len stretnúť. Pohár trpezlivosti predsa len jedného dňa pretečie,“ povedal Richard Sulík.

Strana SaS ukazuje na prepracovaný systém

Strana SaS v piatok poukázala aj na systém, ktorý podľa strany berie pôdu a dotácie poctivým farmárom. „Ministerka Matečná a niektoré agrospoločnosti vypracovali systém na ožobračovanie ľudí a vykrádanie agrodotácií. Áno, tento systém okrádania poctivých farmárov funguje ako naolejovaný stroj naprieč celým Slovenskom, farmári ma o ňom informujú. Je to systémové vykrádanie, ktoré funguje dlhodobo,“ uviedla Jarmila Halgašová.

V rámci návrhov riešení ako zlepšiť transparentnosť v pôdohospodárstve pri udeľovaní agrodotácií strana požaduje zriadenie centrálneho registra žiadostí o nájom pôdy a prehodnotenie zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov, ktorý podľa SaS nedostatočne chráni skutočných vlastníkov pôdy. SaS takisto požaduje prehodnotenie dotácií za „ničnerobenie“, teda za minimálnu poľnohospodársku činnosť, ako aj okamžitú previerku Pôdohospodárskej platobnej agentúry a Slovenského pozemkového fondu.

SNS si svoju ministerku bráni

Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák v reakcii na vyhlásenia SaS požiadal Richarda Sulíka, aby si najskôr naštudoval danú problematiku a až potom útočil na ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú. „SaS dlhodobo ukazuje svoju neodbornosť v rôznych témach. Jedinou ich témou je kriminalizovať, útočiť a vymýšľať si kauzy. Slovenská národná strana má na svojich pozíciách odborníkov, nie ako strana SaS. Richard Sulík píše len brožúry. Predseda SaS závidí SNS témy, ktoré sa mu nepodarilo presadiť a tými sú kvalita potravín, paušálne výdavky pre živnostníkov, zákon o veterinárnej starostlivosti „Zviera nie je vec“, ktorý absolútne jeho strana naposledy pri hlasovaní v NR SR odignorovala,“ reagoval Tibor Bernaťák.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies