Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: vpotravinarstve.sk
24. mája 2018 16:13 Agro od SITASITA

Matečná nemá koncepciu a musí odstúpiť, tvrdí hnutie Sme rodina

Hnutie vyčíta ministerke nedostatočnú potravinovú sebestačnosť krajiny a navýšenie záporného salda zahraničnoobchodnej bilancie Slovenska v agrosektore.

Poslanec NR SR za hnutie Sme rodina Peter Pčolinský vyčíta ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej nedostatočnú potravinovú sebestačnosť Slovenska a navýšenie záporného salda zahraničnoobchodnej bilancie štátu v agrosektore počas jej pôsobenia vo funkcii. Ako v rozprave k návrhu na jej odvolanie uviedol Pčolinský, záporné saldo v roku 2017 dosiahlo rekordnú úroveň 1,4 miliardy eur a za dva roky pôsobenia ministerky Gabriely Matečnej vo funkcii sa podľa neho prehĺbilo o 400 miliónov eur.

„Podľa toho, čo tu predstavitelia vlády tvrdia, ministerstvo pôdohospodárstva pracuje a nič Slovensko netrápi. Matečnej chýba koncepcia rozvoja poľnohospodárstva na najbližšie obdobie. To jej vyčítame najviac. Na začiatku sa nám ministerka Matečná javila ako odborníčka. Žiaľ, po dvoch rokoch sú problémy ešte väčšie a štatistické ukazovatele sú z roka na rok horšie. Tvrdíte, že ide len o individuálne zlyhanie a systém je dobrý. To je v rozpore s protestmi farmárov v uliciach alebo ich stredajším vystúpením v Európskom parlamente. Ak niekto tvrdí, že nie je dôvod na vaše odvolanie, je politicky slepý,“ povedal v rozprave Peter Pčolinský.

Alarmujúca situácia

Podiel slovenských potravín na pultoch predajní klesol podľa hnutia Sme rodina na približne 37 % v roku 2017, a tak sa momentálny stav potravinovej sebestačnosti mal zmeniť na stav nebezpečnej závislosti a potravinového rizika. „Na problém potravinovej sebestačnosti a bezpečnosti neprichádza reakcia. To predstavuje obrovské riziko, na ktoré nemá ministerka Matečná riešenia. Navyše nenapĺňa ani programové vyhlásenie z roku 2016 a v novom vyhlásení nie je žiadna zásadná legislatívna zmena pre agrosektor, ktorá by ho posunula vpred,“ pokračoval Pčolinský.

Hnutie Sme rodina konštatuje, že v rezorte pôdohospodárstva Slovensko stále iba počúva, že niečo bude, ako napríklad v prípade zelenej nafty, no stále tomu tak nie je. „SR je najmenej efektívny štát v produktivite v agrosektore. SR poberá 0,9 % z celkových podpôr z celej EÚ pričom na trhu EÚ v agrosektore sa podieľame len 0,5 %. To je dosť veľký nepomer. Neviem, prečo si teda ministerka pôdohospodárstva v štátnom rozpočte pre rok 2018 stanovila podporu iba jeden milión eur. Slovenská národná strana nebola pripravená viesť rezort pôdohospodárstva a nevedela postaviť straníckeho kandidáta na tento post ministra,“ dodal Pčolinský.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies