Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: SITA/Branislav Bibel
14. mája 2018 19:29 Agro od SITASITA

Matečná chce problémy v agrorezorte riešiť diskusiou, vyjadrenia opozície o zlyhaní odmieta

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná nad demisiou neuvažuje, v budúcom týždni sa stretne s prokurátorom Čižnárom a riešiť chce aj Košickú deklaráciu.

Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná chce problémy v agrorezorte riešiť prostredníctvom individuálnych konštruktívnych rozhovorov s farmármi, opozíciou aj generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom. Vyjadrenia opozície o svojom zlyhávaní vo funkcii ministerky odmieta a z funkcie neodstupuje. Gabriela Matečná to uviedla v pondelok na brífingu.

„Šesť tlačoviek počas mojej neúčasti stihla opozícia zvolať ohľadom agrorezortu. Beriem to ako neférový politický boj. Snaha opozície o moje odvolanie bola enormná. Nie som marketingový ťah, ako to tvrdí opozícia, mám za sebou tridsať rokov aktívneho pôsobenia v oblasti pôdohospodárstva,“ povedala v reakcii na opozičné obvinenia Gabriela Matečná v pondelok.

Opoziční poslanci minulý týždeň začali so zbieraním podpisov na odvolanie ministerky pôdohospodárstva po tom, ako zverejnili podozrivé zmluvy na prerozdelenie ďalších finančných prostriedkov z výzvy ministerstva pôdohospodárstva. „Výzva z roku 2015 bola v objeme 100 miliónov eur. Pri mojom nástupe nebolo z tejto výzvy voľné už ani euro. Po kontrole sme vrátili do výzvy šesť miliónov eur. Peniaze zatiaľ uvoľnené neboli. Čo sa týka mojej demisie, v politike by sme sa nemali hrať na pocity, ale hodnotiť by sme mali vykonanú prácu. Ak dôjde k nejakému zlyhaniu, trestnoprávnej zodpovednosti, vtedy samozrejme človek zváži pokračovanie vo funkcii,“ vyhlásila Gabriela Matečná.

Beljajeva ministerka nepozná, dotáciu prešetrí znova PPA

Ministerka v súvislosti so zmluvou na vybudovanie športového rybníka pre podnikateľa Alexeja Beljajeva uviedla, že rovnako zatiaľ peniaze uvoľnené neboli a podnikateľa nepozná. „Neviem, kto je Beljajev, nikdy som sa s ním nestretla. Na tento projekt nebolo vyplatené zatiaľ ani jedno euro. Ak projekt nenaplní podstatu, peniaze mu nebudú uvoľnené. Dala som podnet generálnemu riaditeľovi Pôdohospodárskej platovnej agentúry (PPA), aby ešte raz prehodnotil všetky zmluvy z tejto výzvy,“ pokračovala Matečná.

Ministerka pôdohospodárstva v pondelok reagovala aj na výroky generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o tom, že systém, ktorý je na PPA, je „chorý“, pričom štát sa má podieľať na likvidácii drobných poľnohospodárov, ako aj a o jej údajnom úteku zo stretnutia s farmármi v Košiciach. „Ak má Jaromír Čižnár dôvody na vyjadrenia, aké mal, mohol sa o nich s nami najskôr osobne porozprávať. Vyjadrenia generálneho prokurátora ohľadom agrorezortu budem riešiť na osobnom stretnutí. Podľa vyjadrení pána Čižnára o úteku musím konštatovať, že pravdepodobne nebol úplne informovaný o tom, ako prebiehalo stretnutie v Košiciach,“ dodala Matečná.

Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva si za svoju osobnú úlohu v budúcom týždni dala práve osobné stretnutie s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, na ktorom by chcela prediskutovať nálezy prokuratúry a farmárom prisľúbila odpovedať na ich výzvu uvedenú v Košickej deklarácii.

Ohľadom rybníka pre podnikateľa sú stále otázniky

Predsedníčka poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Veronika Remišová v reakcii na brífing ministerky uviedla, že aj naďalej požadujú od Gabriely Matečnej zverejnenie hodnotiteľov jednotlivých projektov z výzvy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vdieka SR (MPRV). „Až keď ministerka zverejní hodnotiteľov, až potom budeme môcť povedať, či bolo všetko korektné. Veľa mladých farmárov z tohto projektu ostalo bez financií, preto na tom trváme,“ povedala Veronika Remišová. Pokračujúce protesty malých roľníkov sú podľa Remišovej reakciou na to, či sú, alebo nie sú farmári spokojní s terajšou situáciou v rezorte. Predsedníčka OĽaNO ďalej uviedla, že podpisy na odvolanie Gabiely Matečnej odovzdá opozícia už tento týždeň.

Pri dotácii 330 tisíc eur na výstavbu športového rybníka pre podnikateľa Beljajeva je podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO veľa nezodpovedaných otázok aj po brífingu ministerky. „Čo sa týka rybníka, ministerka hovorí, že všetky výzvy ešte raz prekontrolujú, no v tomto prípade kontrola bude veľmi náročná, vzhľadom na komplikovanú realizáciu tohto projektu. Neviem si predstaviť, ako bude komisia hodnotiť napríklad nasypaný štrk na dne rybníka. Navyše v tomto regióne sa mi nezdá, že by sa rybári tlačili na rybníkoch. V okolí ôsmich kilometrov je rybník MPRV SR a ďalší, ktorý spravujú miestni rybári, je vzdialený štyri kilometre. Pochybné je aj prípadné hasenie požiaru z tohto rybníka pre vysoký počet rýb v ňom,“ dodala Remišová.

SaS trvá na odvolaní

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) v reakcii uviedla, že výroky ministerky považuje za jej osobnú prezentáciu a strieľanie slepými nábojmi na opozičných politikov. „Od Gabriely Matečnej sme očakávali, že na brífingu prevezme svoju politickú zodpovednosť ako osoba, ktorá je priamo zodpovedná za zlyhania voči drobným roľníkom a farmárom a ohlási odstúpenie z funkcie. Gabriela Matečná sa však namiesto toho až smiešnym spôsobom venovala opisovaniu svojich osobných úspechov a úbohému strieľaniu slepými nábojmi na opozičných politikov. Na konkrétne otázky novinárov nedokázala odpovedať,“ uviedli v spoločnom stanovisku podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. Dodali, že v najbližších dňoch budú verejnosť informovať o ďalších konkrétnych dôvodoch, prečo podľa nich musí ministerka Matečná odstúpiť.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies