Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Soil 3124994_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
8. októbra 2018 14:42 Agro od SITASITA

Letné sucho negatívne ovplyvnilo produkciu obilnín EÚ

Produkcia obilnín v Európskej únii klesla v roku 2018 pod posledný päťročný priemer až o 8 %.

Letné sucho viedlo v tomto roku k výraznému poklesu celkovej produkcie obilnín v Európskej únii, a to až o osem percent pod posledný päťročný priemer únie. Produkcia obilnín klesne medziročne podľa odhadov Európskej komisie o päť percent. Vyplýva to z výsledkov najnovšej správy o krátkodobých výhľadoch Európskej únie, ktorú uverejnila Európska komisia.

Produkcia nedosiahne 300 miliónov ton

Správa zdôrazňuje, že celková produkcia obilnín v Európskej únii by mala do konca roku 2018 dosiahnuť 284,3 milióna ton. Pestovanie pšenice utrpelo z celkovej produkcie obilnín EÚ kvôli suchu podľa správy najväčšie straty, pri poklese o 9 % v porovnaní s minulým rokom. Produkcia pšenice sa odhaduje do konca roka 2018 na 129 miliónov ton. V dôsledku letného sucha ceny obilnín v Európskej únii dosiahli podľa správy v auguste maximum roka 2018, pričom dosiahli aj úroveň vyššiu ako v minulom roku, keď napríklad cena za tonu pšenice vzrástla v auguste medziročne v priemere o 50 eur a u jačmeňa o 60 eur za tonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies