Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Farm 3127785_1920.jpg
Foto: Pixabay.com
23. mája 2018 23:39 Agro od SITASITA

Kabinet schválil nariadenie, ktorým sa ustanovujú nové podmienky pre SPF

Nariadenie reaguje na zmeny v novele zákona o pozemkových spoločenstvách a na zmeny v zákone o nájme poľnohospodárskych pozemkov.

Vláda v stredu schválila nové znenie nariadenia, ktoré predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) a ktorým sa ustanovujú podrobnosti o podmienkach prenajímania, predaja, zámeny a nadobúdania nehnuteľností Slovenským pozemkovým fondom (SPF). Schválený materiál reaguje na zmeny v novele zákona o pozemkových spoločenstvách, ktorá nadobudne účinnosť 1. júla 2018, a na zmeny v zákone o nájme poľnohospodárskych pozemkov, ktorý platí od 1. mája 2018.

Novelou zákona o pozemkových spoločenstvách sa podľa MPRV SR ruší povinnosť Slovenského pozemkového fondu prenajímať pozemkovému spoločenstvu podiely na spoločnej nehnuteľnosti, ktoré sú vlastníctvom štátu a nezistených vlastníkov. Zároveň sa však ustanovuje, že ak ide o spoločne obhospodarovanú nehnuteľnosť, pozemkové spoločenstvo užíva podiely na tejto spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti, ktoré sú vlastníctvom štátu a nezistených vlastníkov, na základe nájomnej zmluvy uzatvorenej s fondom. Tieto zmeny si podľa ministerstva pôdohospodárstva vyžiadali zásah do nariadenia vlády SR, ktoré upravuje postup fondu pri prenajímaní uvedených podielov.

Reakcia aj na zmenu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov

Zákon o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov zas po novom podľa MPRV SR upravuje podmienky prenajímania pozemkov v správe a nakladaní SPF mladým poľnohospodárom a malým poľnohospodárom zaoberajúcim sa agro prvovýrobou tak, aby im bolo umožnené získať poľnohospodársku pôdu. Zmena zákona špecifikuje kritériá, ktoré musia poľnohospodári spĺňať a zároveň sa zvyšuje aj maximálna výmera pozemkov, ktoré im môže fond prenajať. „V nariadení vlády je potrebné z hľadiska zosúladenia ustanoviť aj podmienky pre poľnohospodárov – žiadateľov, ktoré musia v prípade tohto osobitného nájmu splniť vzhľadom na vykonávanie špeciálnej rastlinnej výroby, živočíšnej výroby a finalizácie produktov,“ uviedlo k schválenej zmene v nariadení ministerstvo.

Návrh nariadenia vlády upravuje podľa rezortu pôdohospodárstva i ďalšie ustanovenia s cieľom zjednodušiť niektoré postupy pri prenajímaní pozemkov fondom. Účinnosť nariadenia sa navrhuje v prípade zmien v zákone o nájme poľnohospodárskych pozemkov od 1. júna 2018, v prípade novely zákona o pozemkových spoločenstvách od 1. júla 2018 v priamej nadväznosti na nadobudnutie účinnosti zákona.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies