Jednotný prístup k SPP v EÚ príliš nefunguje, komisia ho chce zmeniť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Slama.jpg
Foto: Pixabay.com

Európska komisia chce dať väčší priestor členským krajinám EÚ k individuálnej voľbe opatrení, ktoré zlepšia ich situáciu v poľnohospodárstve.

Jednotný prístup k Spoločnej poľnohospodárskej politike (SPP) EÚ podľa Európskej komisie v posledných rokoch príliš nefunguje, nakoľko sú po viacnásobnom rozšírení EÚ niektoré krajiny farmársky až príliš rozmanité.

Komisia im tak chce dať väčší priestor na to, aby mohli svoje problémy riešiť častejšie na základe svojich individuálnych potrieb. Informovala o tom Európska komisia v stanovisku k SPP na svojej internetovej stránke.

„Zo všetkých spätných väzieb je jasné, že jednotný prístup k SPP v EÚ nefunguje. Jednotlivé farmy a poľnohospodárstva sú príliš rozmanité,“ uvádza sa v stanovisku Európskej komisie (EK).

„Čo v minulosti fungovalo dobre, napr. spoločná orientácia SPP na produkciu a produkty, ktoré sú rovnaké všade tam, kde sú pestované, nie je globálne užitočné priamo pre všetky farmy a farmárov. Španielsky poľnohospodár čelí úplne odlišnému súboru výziev a príležitostí ako napríklad fínsky. Spolu s tým je staromódna aj centralizovaná metóda kontroly, ktorá je nadmerne byrokratická a zaťažujúca, čo zbytočne znižuje skutočnú prácu podpory farmárom,“ píše sa ďalej.

Nový spôsob práce

Komisia preto navrhuje nový spôsob práce s oveľa pružnejšou úlohou pre každý členský štát EÚ. Celkové ciele pre SPP a spôsob, akým sa dajú dosiahnuť, sa budú naďalej stanovovať na európskej úrovni, no SPP nebude klásť dôraz na potrebu spoločného prístupu k bežným problémom.

Novinkou teda bude schopnosť každej krajiny vybrať si, ktorá konkrétna kombinácia opatrení pre ňu najlepšie funguje tak, aby zabezpečila, že spĺňa prísne stanovené ciele na úrovni EÚ.

„Členské krajiny budú stanovovať spôsoby, akými chcú dosiahnuť svoje ciele v strategických plánoch SPP, no schvaľovať ich bude Európska komisia. Krajiny, ktoré sa rozhodnú pre väčšiu samostatnosť, budú tiež oveľa zodpovednejšie za monitorovanie výkonnosti a podávanie správ o svojom poľnohospodárstve pre Európsku komisiu,“ píše sa v stanovisku Európskej komisie.

Cieľom navrhovaných zmien samostatného delegovania na úrovni členských štátov je podľa EK prispôsobenie miestnym podmienkam, požiadavkám a potrebám. Zároveň chce týmto opatrením Európska komisia znížiť administratívnu záťaž súvisiacu s poľnohospodárstvom v EÚ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia