Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Thermometer 2906817_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
3. júna 2018 18:25 Agro od SITASITA

Jarné výkyvy počasia nepriaznivo ovplyvnili poľnohospodárov

Poľnohospodári na Slovensku zaznamenali najteplejší apríl v histórii, po ktorom prišlo sucho.

Slovenských poľnohospodárov na jar tohto roka negatívne ovplyvnili najskôr premočené pôdy, potom najteplejší apríl v histórii meraní, výrazné sucho a dvoj až trojtýždňový posun vo vegetácii. Konštatovala to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová na základe výsledkov monitoringu jarných prác, ktorý pripravuje komora podľa jednotlivých údajov z regiónov Slovenska.

„Nepriaznivé marcové počasie s vysokou vlhkosťou pôdy a atmosférickými zrážkami minimálne do 12. kalendárneho týždňa výrazne obmedzovalo poľnohospodárom začiatok jarných prác. Mimoriadne teplý apríl a chýbajúci dážď však situáciu podstatne zmenili. Na viacerých miestach Slovenska bola orničná vrstva presušená, pričom napríklad na ťažších pôdach v okolí Nového Mesta nad Váhom sa začali tvoriť pukliny. Presušená vrchná časť pôdy spôsobovala problémy pri vzchádzaní jarných plodín, napr. pri maku, repke jarnej, či cukrovej repe, ktorých porasty vzchádzali nerovnomerne. Ich stav sa zhoršil, napríklad repka zhadzovala odnože. Na Spiši sa zvýšil výskyt živočíšnych škodcov,“ uviedla Holéciová.

Pokračujúce sucho

Slovenský hydrometeorologický ústav k 13. máju konštatoval podľa hovorkyne SPPK pokračovanie extrémneho sucha na severozápade a miestami aj na východe Slovenska. Na prelome mája a júna majú poľnohospodári aj naďalej hovoriť o výraznom vlahovom deficite. „Teplá jar a málo zrážok urýchlili rast a vývoj ozimín. V oblasti Topoľčian bol deficit 60 milimetrov, čo sa prejavilo na ozimnej repke a ozimnej pšenici. Cukrová repa sa siala v optimálnom termíne na výmere 22 500 hektárov, kukurica v apríli. Kukurica je vývojovo slabá. Ak neprídu zrážky, pestovatelia očakávajú straty. V oblastiach, kde výraznejšie pršalo, plodiny ožili,“ zhodnotila Holéciová.

Málo zrážok v regiónoch

Poľnohospodári z okresu Prievidza mali podľa Holéciovej namerať zrážky na úrovni 65 – 70 % predchádzajúcich rokov. „Prvé kosby na senáž a seno jednoznačne naznačili, že pre zvieratá budú mať farmári menej krmiva. V okrese Levice sú porasty obilnín o dva týždne v predstihu oproti minulému roku, čo môže predpovedať skorší začiatok žatvy. V lučeneckom regióne musia poľnohospodári pre extrémne sucho vyorávať jarný jačmeň. Okres Krupina trpí dlhodobým nedostatkom vlahy, pretože v niektorých častiach regiónu síce spadlo do 10 milimetrov, ale na väčšine územia nepršalo už niekoľko týždňov. Okres Veľký Krtíš má akútny nedostatok vlahy, za máj napršalo len 16 milimetrov“, dodala hovorkyňa SPPK.

K tomu, aby poľnohospodári mohli zaznamenať priemernú úrodu, je podľa SPPK žiaduce, aby v ďalšom období prišli pravidelné dažde, a aby sa teplota nevyšplhala do extrémov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies