J. KÓREA: Na ďalší útok už odpovieme letecky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stíhačka
Foto: SITA/AP

SOUL 3. decembra (WEBNOVINY) – Na ďalší severokórejský ozbrojený útok odpovie Južná Kórea letecky a útočníka potrestá dôkladne. V piatok to v parlamente vyhlásil nový juhokórejský minister obrany Kim Kwan-džin.

Podľa ministra Soul využije svoje právo na sebaobranu a útočníka dôkladne potrestá až pokiaľ neeliminuje celý zdroj nepriateľstva. Na bombardovanie juhokórejského ostrova Pchjongjangom z 23. novembra totiž Soul ozbrojene neodpovedal, pretože sa obával, že by to mohlo viesť k ďalšej eskalácii násilia. Tento postup sa však stretol s ostrou kritikou a predchádzajúci minister obrany Kim Te-jong musel pre nedostatočnú reakciu odstúpiť.

Ako odvetu použijeme určite letecký útok,“ odpovedal Kim Kwan-džin na otázku, akým spôsobom Soul zareaguje v prípade nového napadnutia. Minister zároveň vyvrátil obavy o tom, že by konflikt mohol prerásť do reálnej vojny. „Preto aj keď budeme na ďalšie provokatívne akcie reagovať ostro, bolo by pre sever ťažké prejsť do skutočnej vojny.“ Kim sa odvolával na hospodárske ťažkosti severu ako aj na pretrvávajúcu neistotu v súvislosti s prechodom moci od vodcu Kima Čong-ila a zároveň aj na spojenectvo juhu s Američanmi.

Severokórejské delostrelectvo 23. novembra zaútočilo na juhokórejský ostrov Jon-pchjong, pri čom prišli o život dvaja civilisti a dvaja námorníci. Išlo o prvý útok na civilnú oblasť od kórejskej vojny, ktorá trvala v rokoch 1950-53.

KĽDR rozostavila ďalšie raketomety schopné zasiahnuť Juh

Severná Kórea rozostavila ďalšie raketomety schopné zasiahnuť jej južného suseda, informovali v piatok juhokórejské médiá. „Severná Kórea nedávno zvýšila počet svojich raketometov o 100 kusov na spolu okolo 5 200,“ uviedla tlačová agentúra Jonhap s odvolaním sa na vojenské zdroje. „Môžu uskutočniť sústredený úder zo svojich základní na Soul a jeho susedné oblasti,“ uviedol zdroj s tým, že rakety majú efektívny dostrel 60 kilometrov. Tieto správy však juhokórejské ministerstvo obrany a generálny štáb popreli.

Soul leží vo vzdialenosti asi 40 kilometrov od hranice s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) a jeho obyvatelia vždy žili pod hrozbou útoku zo Severu. Zdroj, ktorý si želal zostať v anonymite, neuviedol, kde presne sa nanovo rozostavené raketomety nachádzajú a či je to v blízkosti hranice. Soul a susedné mestá sú domovom takmer polovice 50-miliónovej populácie krajiny.

Severokórejské delostrelecké granáty, ktoré 23. novembra dopadli na ostrov Jon-pchjong a do okolitých vôd, zabili štyroch ľudí a zranili 18 ďalších. Zapríčinili tiež vypuknutie požiarov tamojších budov a lesov. Podľa Pchjongjangu išlo iba o reakciu na „nezodpovednú vojenskú provokáciu zo strany Soulu“, keď spustil delostreleckú paľbu na námorné územie pri ostrove Jon-pchjong, ktoré Sever považuje za svoje.
Tokio a Washington spustili spoločné vojenské cvičenie

Japonsko a Spojené štáty americké spustili v piatok ich doteraz najväčšie spoločné vojenské cvičenie, ktoré sa koná v čase napätia na Kórejskom polostrove, informovalo japonské ministerstvo obrany. Cvičenie s názvom Ostrý meč, ktoré sa koná pri príležitosti 50. výročia japonsko-amerického partnerstva, bude prebiehať do 10. decembra, uviedli úradné zdroje. Manévre boli naplánované ešte pred tým, ako Severokórejské delostrelectvo minulý týždeň zbombardovalo juhokórejský ostrov, no konajú sa iba pár dní po americko-juhokórejskom cvičení zameranom na zastrašenie Pchjongjangu.

Okolo 34 tisíc príslušníkov japonských ozbrojených síl so 40 vojnovými loďami a 250 lietadlami a vrtuľníkmi sa spolu s ich viac ako 10 tisíckami amerických kolegov s 20 vojnovými loďami a 150 lietadlami a vrtuľníkmi zišli neďaleko brehov Južnej Kórey. Manévre zahŕňajú aj integrovanú vzdušnú a protivzdušnú obranu, ochranu základní, letecký sprievod ako aj pátracie a záchranné práce.

K tichomorským spojencom sa prvýkrát pridajú aj juhokórejskí vojenskí pozorovatelia

Japonsko tým chce demonštrovať solidaritu medzi tromi krajinami v čase vysokého napätia v regióne. Japonsko svojich vojakov-pozorovateľov vyslalo v júli na spoločné cvičenie ozbrojených síl Spojených štátov a Južnej Kórey, ktoré sa konalo po potopení juhokórejskej vojnovej lode, z čoho Soul viní svojho severného suseda.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať