Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Animal 2664504_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
2. októbra 2018 15:58 Naše potraviny od SITASITA

Hydina Holding investovala do modernizácie hydinárne v Kežmarku 5,5 milióna eur

Hydináreň vyprodukuje ročne až 60 miliónov vajec pre slovenské obchody.

Spoločnosť Hydina Holding v poslednom období investovala do modernizácie technológií a rekonštrukcie farmy nosníc v Kežmarku celkovo 5,5 milióna eur. Hydináreň ročne vyprodukuje 60 miliónov vajec, ktorými zásobuje obchody po celom Slovensku. V týchto dňoch spoločnosť Hydina Holding navyše spúšťa na farme v Kežmarku aj najmodernejšiu triedičku vajec. Informovalo o tom v v tlačovej správe Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorého predstavitelia v utorok hydináreň v Kežmarku navštívili.

Hydináreň Hydina Holding v Kežmarku momentálne poskytuje zamestnanie pre 50 pracovníkov, a to nielen pri chove nosníc, ale aj pri triedení vajec, manipulácii, expedícii a logistike, čím prispieva k zníženiu nezamestnanosti v regióne. „Hydina Holding je zároveň jedným z nositeľov Značky kvality SK, ktorá pre spotrebiteľov predstavuje záruku, že kupujú naozaj potraviny s krajinou pôvodu zo Slovenska,“ povedal generálny riaditeľ Sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR Milan Lapšanský.

Prvá farma nosníc v Kežmarku vznikla v roku 1968 ako spoločný poľnohospodársky podnik s kapacitou necelých 50 tisíc nosníc v štyroch halách. V súčasnosti už ako Hydina Holding má farma kapacitu 220 000 nosníc s ročnou produkciou 60 miliónov vajec. „Aj vďaka podpore ministerstva pôdohospodárstva prostredníctvom Programu rozvoja vidieka sa nám podarilo farmu vybaviť najmodernejšou technológiou na ustajnenie nosníc a na triedenie aj uskladnenie so zabudovaným zariadením na UV dezinfekciu vajec v rámci nového logistického centra, “ priblížil konateľ Hydina Holding Tadeusz Frackowiak.

Aj nové druhy chovu

Okrem klasických chovov sliepok v obohatených klietkach sa farma v súlade s aktuálnymi spotrebiteľskými trendmi zameriava aj na alternatívny spôsob produkcie vajec v moderných technológiách voliérového podstielkového chovu, ktorý predstavuje teraz 15 % z celkového počtu nosníc. „Pri ďalšej modernizácii plánujeme rozšírenie tohto moderného spôsobu chovu na 40 % z celkového počtu nosníc,“ uviedol Frackowiak.

MPRV podporuje domáce produkty

Podľa ministerky pôdohospodárstva SR Gabriely Matečnej sú vajcia jednou z mála komodít, v ktorej je Slovensko potravinovo sebestačné. „Prostredníctvom našich veterinárnych inšpektorov pravidelne a intenzívne kontrolujeme chovy aj potravinárske podniky, vďaka čomu sú naše vajíčka kvalitné a čerstvé. Potvrdil to aj vlaňajší fipronilový škandál, ktorý sme ako prví v Európe odhalili. Opäť chcem apelovať na spotrebiteľov, aby počas nakupovania uprednostňovali kvalitné slovenské produkty. Ich kúpou podporujeme slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo,“ povedala Gabriela Matečná.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies