Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Farmar.jpg
Pixabay.com
9. februára 2018 14:45 Agro od SITASITA

Hnutie Sme rodina podporí projekt zelenej nafty, má však podmienky

Hnutie tvrdí, že sa peniaze vyčlenené na zelenú naftu v tomto roku vyplácať nebudú.

Hnutie Sme rodina podporí projekt zelenej nafty, ak bude tvorený transparentne a formou normatívov, no nepodporí ho, ak bude založený na systéme vratky spotrebnej dane prostredníctvom colnej správy. Uviedol to na piatkovom tlačovom brífingu tímlíder pracovnej skupiny hnutia Sme rodina pre poľnohospodárstvo Jaroslav Karahuta. Ako dodal, zelená nafta sa v roku 2018 aj napriek tvrdeniam Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) vyplácať nebude.„Zelená nafta nie je systémové riešenie, ale narýchlo urobený projekt, ktorý nie je zakotvený v pléne legislatívnych úloh vlády pre rok 2018. Z tohto dôvodu predpokladáme, že sa zelená nafta v tomto roku vyplácať nebude. Na ministerstve pôdohospodárstva je chaos a zahmlievanie,“ vyhlásil Karahuta.

Podľa hnutia Sme rodina sa zverejnená podpora 30 miliónov eur vyčlenená na zelenú naftu nedá v slovenských poľnohospodárskych podmienkach plne vyčerpať. Hnutie to deklaruje na základe prepočtu vyčlenenej sumy na zelenú naftu v okolitých krajinách. Ako príklad uviedlo Českú republiku a Poľsko. V ČR dostali poľnohospodári na tento projekt 80 miliónov eur a v Poľsku 200 miliónov eur. „Pri prepočte zelenej nafty na český a poľský systém by slovenskí poľnohospodári mohli prinajlepšom minúť 8 resp. 1 milión eur. Pri maximálnom normatíve Európskej únie by Slovensko vedelo vyčerpať 9 miliónov eur. Jeden a pol milióna eur na pôdu a 6 až 7 miliónov eur na živočíšnu produkciu,“ povedal Karahuta. Pýta sa, kam teda pôjde zvyšných 21 miliónov eur.

Ministerstvo pôdohospodárstva víta podporu zelenej nafty od hnutia Sme rodina

MPRV SR v reakcii uvítalo záväzok opozičného hnutia Sme rodina podporiť projekt zelenej nafty, nakoľko navrhovaný projekt bude mať podľa MPRV SR formu normatívov a bude administratívne nenáročný tak, ako si to predstavuje hnutie Sme rodina. „Projekt zelená nafta bude veľmi jednoduchý, účelný, efektívny a ľahko kontrolovateľný. Zároveň bude realizovaný administratívne jednoducho,“ uviedla podľa MPRV podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies