Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Soil 3124994_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
28. mája 2018 22:09 Agro od SITASITA

Farmári z juhu a západu Slovenska vyčíslili straty z vlaňajšieho sucha na vyše 28 mil. eur

Najväčšie straty mali poľnohospodári v Trnave a okolí na úrovni 14,2 mil. eur.

Poľnohospodári na juhu a západe Slovenska vyčíslili straty v dôsledku sucha v roku 2017 na 28,2 mil. eur. Informovala o tom Agrárna komora Slovenska s tým, že tieto straty vyrátala viac ako stovka dotknutých subjektov. Najväčšie straty mali farmári v Trnave a okolí na úrovni 14,2 mil. eur. Poľnohospodári z Bratislavy vyčíslili straty na 7,8 mil. eur, v Dunajskej Strede stratili pre minuloročné sucho na úrode 5,7 mil. eur, farmári zo Senice a Skalice vyčíslili spolu škodu 4,1 mil. eur a z Galanty 5,4 mil. eur. V rámci plodín zaznamenali poľnohospodári najväčšiu stratu u hustosiatych obilnín, kukurice, maku, krmovín, v ovocinárstve a v zeleninárstve.

Údaje si vyžiadal rezort

Podklady si podľa AKS vyžiadal rezort pôdohospodárstva pre posúdenie v rámci snahy eliminovať následky extrémneho sucha. „S cieľom objektívne kvantifikovať dopad výrazne nepriaznivých klimatických podmienok – sucha na úrody poľnohospodárskych plodín v roku 2017, si Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyžiadalo aktualizované podklady z regiónov, ktoré Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vo svojom odbornom stanovisku vymenovalo, a to sú Trnava, Senica, Galanta, Bratislava a Dunajská Streda,“ uvádza sa v tlačovej správe agrárnej komory. Dotknutí farmári museli podklady odovzdať do 23. mája tohto roka.

Straty boli vypočítané podľa európskeho nariadenia a každý farmár ich musel spočítať podľa štatistického výkazníctva. Vyčíslili tak výpadky z príjmov za neurodené poľnohospodárske komodity. SHMÚ konštatoval, že v roku 2017 zaznamenali spomínané oblasti najvýraznejší výpadok zrážok za posledné roky a už v čase sucha upozorňoval na očakávané výpadky v poľnohospodárskej produkcii. „V takom čase nepomáha ani zavlažovanie. Nakoľko je táto situácia pre farmárov likvidačná, boli nútení listom požiadať o pomoc vládu,“ uvádza sa vo vyhlásení agrárnej komory.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies