Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tractor 2952499_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
2. mája 2018 16:10 Agro od SITASITA

Farmári pokračujú v protestoch, v piatok opäť zaplnia cesty traktormi

Slovenskí poľnohospodári majú podľa Vidieckej platformy aj naďalej pocit, že štát nie je ochotný riešiť ich problémy.

V piatok 4. mája medzi 12. až 14. hodinou vyjdú slovenskí farmári na traktoroch do krajských a vybraných okresných miest. Dôvodom pokračovania protestov je ich presvedčenie, že zástupcovia štátu neberú problémy, ktoré trápia poľnohospodárov vážne a nemajú záujem ich reálne riešiť. K takémuto záveru farmári došli po minulotýždňovom stretnutí s predstaviteľmi ministerstva pôdohospodárstva, prokuratúry, polície a súdov. Informovala o tom v stredu prezidentka Vidieckej platformy Lucia Gallová v tlačovej správe.

„Vysvetľovať desiatkam neprávom a miestami brutálne utláčaným farmárom, že problém je na ich strane a že majú lepšie poznať zákony, že si majú najímať právnikov, že si vlastne môžu za všetko sami a štát im nevie pomôcť, považujeme za absurdné,“ vyhlásil farmár z okolia Košíc František Oravec. Pripomenul tým minulotýždňové rozhorčenie väčšiny farmárov, ktorí sa zúčastnili rokovania, ktoré za štát viedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. Z vyjadrení, ktoré ministerka po skončení stretnutia poskytla médiám, farmári podľa Vidieckej platformy nadobudli obavu, že Gabriela Matečná neberie ich problémy vážne. Rozhodli sa tak, že musia spoločne pokračovať v protestoch po celom Slovensku.

Farmári majú šesť základných požiadaviek

Počas piatkových protestov budú farmári žiadať urýchlené riešenie ich základných požiadaviek a zároveň podporia aj protesty iniciatívy Za slušné Slovensko. Požiadavky, ktoré vybrali farmári prednostne, zahŕňajú nezávislé vyšetrenie subvenčných podvodov v poľnohospodárstve, obmedzenie nadobúdania pôdy podľa výmery a len pre fyzické osoby s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky. Ďalej žiadajú zachovanie stavu náhradných pozemkov až do celkovej komasácie pôdy, prehodnotenie, či zrušenie zmlúv Slovenského pozemkového fondu (SPF) s doterajšími užívateľmi a zavedenie transparentných pravidiel prideľovania pôdy tak, aby sa k pôde SPF prednostne dostali miestni mladí a malí poľnohospodári.

Vláda má tiež zabezpečiť, aby Poľnohospodárska platobná agentúra vyplácala dotáciu len subjektu, ktorý má k pôde právny vzťah, to znamená len tomu, kto ju vlastní, alebo má na ňu nájomnú zmluvu, alebo ju má v náhradnom užívaní. Farmári požadujú od vlády aj vytvorenie tzv. Komisie poľnohospodárov ako strategického a poradného partnera ministerstva pôdohospodárstva. Rezort by vychádzal a opieral sa vo všetkých svojich legislatívnych zámeroch práve o tento orgán.

Protest zasiahne aj menšie obce

Protesty majú podľa aktuálneho zoznamu miest, kde sa traktorový protest uskutoční, prebiehať na trasách: Trenčín – Drietoma, Košice, Michalovce – Trebišov, Krupina – Zvolen – Banská Bystrica, Hriňová – Zvolen – Banská Bystrica, Slovenská Ľupča – Banská Bystrica, Levice, Rajec – Žilina, Spišská Belá – Poprad, Tomášov – Štvrtok na Ostrove, Medveďov – Veľký Meder, Dolný Štál – Dunajská Streda, Šamorín – Dunajská Lužná a Lehnice – Dunajská Streda.

Vidiecka platforma má aktuálne 27 členských organizácií a 900 individuálnych členov. Je druhou najväčšou poľnohospodárskou samosprávou na Slovensku, ktorej členmi sú aj poprední odborníci v oblasti poľnohospodárstva. Vidiecka platforma ponúka svojim členom starostlivosť a poradenstvo v rôznych oblastiach podnikania na pôde.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies