Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bank note 209104_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
16. mája 2018 15:32 Agro od SITASITA

Farmári podali zatiaľ cez 18 tisíc jednotných žiadostí o priame podpory

Slovensko v rámci prvého a druhého piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky dostáva z Európskej únie pre farmárov viac ako 460 miliónov eur ročne.

Jednotné žiadosti o priame podpory podalo do stanoveného termínu, a to 15. máj 2018, 97,23 % poľnohospodárov, čo spolu predstavuje 18 333 žiadostí. Elektronické grafické prílohy pokryli až 99,66 % plochy z celkovej výmery takmer 1,9 milióna hektárov obhospodarovanej pôdy na Slovensku. Informovala o tom na stredajšom tlačovom brífingu podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Novinkou podľa ministerstva pôdohospodárstva je, že po prvýkrát v histórii sa grafické prílohy ku všetkým žiadostiam podávajú len v elektronickej podobe. Žiadateľom, ktorí dodatočne po 15. máji predložia žiadosti v lehote do 25 kalendárnych dní po tomto termíne, t. j. od 16. mája do 9. júna 2018, bude čiastka, na ktorú by bol žiadateľ oprávnený, ak by podal žiadosť včas, znížená o 1 % za každý pracovný deň omeškania. Žiadateľ po uplynutí lehoty na predkladanie jednotnej žiadosti ešte môže zmeniť, resp. dopĺňať žiadosť bez sankcií najneskôr do 31. mája 2018.

Slovensko dostáva z EÚ pre farmárov cez 460 miliónov eur ročne

Slovensko v rámci prvého a druhého piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky dostáva z Európskej únie na podporu farmárov viac ako 460 miliónov eur ročne. „Počtom žiadostí aj pokrytím plochy sa nám podarilo niečo, čo pomôže farmárom a aj pri administrácii priamych podpôr. Budú zdigitalizované všetky mapové podklady, a tým sa zníži počet chybovosti, počet duplicitných deklarácií a následných kontrol po nezrovnalostiach po krížovej kontrole. Tento systém bude efektívnejší a jednoduchší,“ povedala v stredu Gabriela Matečná.

Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva pri súčasných kauzách s agrodotáciami uviedla, že Slovensko je jedna z mála krajín EÚ, ktorá má veľmi nízke sankcie za porušenie pravidiel. „Z celkového objemu podpory ide len o sankciu 0,55 %, voči napríklad 10 % v Grécku. Máme tu kontroly od Európskeho dvora audítorov (ECA) alebo iné kontroly z Bruselu a minimálne 99,5 % žiadostí je korektne vyplatených. Samozrejme, môžu sa nájsť aj pochybenia. Ak budú Generálnej prokuratúre SR chýbať nejaké dokumenty ohľadom jednotlivých prípadov, ministerstvo aj PPA budú nápomocné a dokumenty doložia,“ dodala Gabriela Matečná.

Na čo všetko môžu ísť dotácie?

Poľnohospodári môžu žiadať platbu na plochu, na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie, platbu pre mladých poľnohospodárov, ekologické poľnohospodárstvo, viazané priame platby, platby pre oblasti s prírodnými alebo inými osobitnými obmedzeniami, agroenvironmentálno-klimatické opatrenia a platby v rámci sústavy NATURA 2000.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies