Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OPOZÍCIA: TB k riešeniu rastu fašizmu a extrémizmu
Nezaradený poslanec NR SR Zsolt Simon (v popredí) poèas TB na tému: Spoloèná výzva poslancov za opozíciu k riešeniu rastu fašizmu a extrémizmu. Bratislava, 21. apríl 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš
15. novembra 2016 14:53 Legislatíva od vPotravinarstve.skSITA

Exminister kritizuje novelu, údaj o zložení potravín je dôležitý

Nezaradený poslanec NR SR Zsolt Simon kritizuje pripravovanú novelu zákona o potravinách, podľa ktorej obchodníci už nebudú musieť uvádzať údaje o zložení výrobkov pri nebalených potravinách.

Párky bez informácie o obsahu mäsa

Ako uviedol na brífingu, v praxi to bude znamenať, že ak si niekto kúpi napríklad párky predávané na hmotnosť, nedozvie sa, či je v nich päť alebo 50 percent mäsa.

Simon pripomína, že údaj o zložení je pre zákazníkov veľmi dôležitý, pretože na základe neho sa môžu orientovať, aká je kvalita výrobkov, ktoré kupujú. Podľa neho tak novela zákona o potravinách môže spôsobiť, že tovar, ktorý nie je balený, môže byť menej kvalitný.

„Po novom dostanú obchodníci povinnosť informovať len o údajoch o prítomnosti látok, ktoré spôsobujú alergiu alebo neznášanlivosť. Ak si niekto kúpi párky na kusy, dozvie sa, či sú v nich napríklad múka, sója alebo lepok, ale nedozvie sa, či je v nich päť percent mäsa alebo 50 percent mäsa,“ povedal Zsolt Simon.

Súčasné znenie zákona o hovorí o tom, že ten, kto predáva krájané potraviny alebo potraviny predávané na hmotnosť, je povinný označovať údaje o ich zložení. Pripravovaná novela zákona o potravinách z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorú poslanci schválili v prvom čítaní, povinnosť označovať údaje o zložení výrobkov vypúšťa.

Vláda vytvorí občanov druhej kategórie

Simon kritizoval aj ďalšiu avizovanú novinku v novele zákona, ktorá umožňuje použiť potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti na charitatívne účely. Podľa poslanca tak vláda novelou vytvorí občanov druhej kategórie.

Nezaradený poslanec má výhrady aj k návrhu ministerstva, ktoré chce novelou zákona o potravinách zabezpečiť oddelenú prepravu nezlučiteľných druhov výrobkov vzájomne ovplyvňujúcich ich bezpečnosť a kvalitu.

„Nikde v slovenskom právnom poriadku nie je zakotvené, čo sú to nezlučiteľné výrobky, a ktoré výrobky sa navzájom vylučujú. To znamená, že je to na interpretácii každého jedného kontrolóra, ako si to bude vykladať,“ uzavrel Simon.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies