Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graph 3033203_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
14. mája 2018 11:09 Agro od SITASITA

Európska únia vlani s pasívnym saldom pri agropotravinárskych výrobkoch

Celková hodnota dovozu a vývozu agropotravinárskych výrobkov medzi EÚ a zvyškom sveta bola v minulom roku na úrovni 275 miliárd eur.

Saldo zahraničného obchodu Európskej únie s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami so zvyškom sveta bolo v období január až december 2017 pasívne, a to v hodnote približne jednej miliardy eur. Európska únia v roku 2017 doviezla poľnohospodárske výrobky v celkovej hodnote 138,1 miliardy eur, naopak takéto tovary vyviezla v hodnote 137,2 miliardy eur. Informoval o tom Štatistický úrad Európskej únie Eurostat vo výročnej správe.

Celková hodnota dovozu a vývozu poľnohospodárskych výrobkov medzi Európskou úniou a zvyškom sveta bola v roku 2017 na úrovni 275 miliárd eur. V minulom roku obchodovanie s poľnohospodárskymi výrobkami mimo Európskej únie predstavovalo 7,4 % celkového medzinárodného obchodu EÚ-28.

Vývozu vládnu potraviny dovozu zas zelenina

Poľnohospodárske výrobky rozdelil Eurostat vo svojej výročnej správe do troch kategórií – zelenina, potraviny a živočíšne produkty. Potraviny tvorili v minulom roku 56 % vývozu poľnohospodárskych produktov EÚ, zelenina a živočíšne produkty potom 22 %. Hlavným príjemcom vývozu poľnohospodárskych výrobkov z EÚ v roku 2017 boli Spojené štáty (16 % celkového vývozu poľnohospodárskych výrobkov EÚ), nasledovala Čína (8 %) a Švajčiarsko (6 %).

Čo sa týka importu, zelenina predstavovala 48 % z celkového dovozu poľnohospodárskych výrobkov do Európskej únie, potraviny 32 % a živočíšne výrobky 20 %. V prípade dovozu poľnohospodárskych výrobkov do EÚ boli najväčšími obchodnými partnermi únie Brazília a Spojené štáty (obaja 8 % z celkových dovozov poľnohospodárskych výrobkov EÚ), po ktorých nasledovalo Nórsko a Čína (obaja 5 %).

Slovensko tiež s pasívnym saldom

Saldo zahraničného obchodu s agropotravinárskymi výrobkami Slovenska bolo v roku 2017 pasívne, a to v hodnote približne 1,4 miliardy eur. V medziročnom porovnaní sa zvýšilo o 124 miliónov eur, teda o 9,7 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies