Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro 1353420_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
5. marca 2018 8:59 Agro od SITASITA

Európska komisia navrhuje zvýšenie národných limitov pre pomoc v poľnohospodárstve

Vnútroštátne orgány by po novom mali použiť na podporu poľnohospodárskeho podniku bez predchádzajúceho súhlasu Európskej komisie maximálne 25 000 eur oproti súčasnej sume 15 000 eur.

Európska komisia (EK) navrhuje zmeny pravidiel upravujúcich štátnu pomoc v sektore poľnohospodárstva. Súčasne chce zvýšiť sumu, ktorú môžu vnútroštátne orgány použiť na podporu poľnohospodárov bez potreby predchádzajúceho súhlasu. Informovala o tom Európska komisia na svojej internetovej stránke. Z navrhovaných zmien vyplýva, že komisia požaduje zvýšenie maximálnej výšky pomoci pre poľnohospodársky podnik bez predchádzajúceho súhlasu z 15 000 eur na 25 000 eur v priebehu najbližších troch rokov.

Navrhované zmeny majú byť odpoveďou komisie na výzvy členských štátov EÚ, ktoré trvajú na zlepšení podpory pre poľnohospodárov a súčasne aj na znížení administratívnej záťaže bez narušenia trhu. Doplnenie pravidiel sa má týkať aj takzvaných pravidiel pomoci de minimis (pomoc pre malé a stredné podniky), kde by komisia stanovila maximálnu výšku národnej pomoci na 1,5 % ročnej poľnohospodárskej produkcie počas toho istého trojročného obdobia (v súčasných pravidlách 1 %). Navrhuje sa tiež stanoviť celková suma pomoci, ktorú môžu členské štáty poskytnúť svojmu poľnohospodárstvu, na 50 % ročnej poľnohospodárskej produkcie s cieľom znížiť vplyv na obchod medzi členskými štátmi a zabrániť potenciálnemu narušeniu hospodárskej súťaže.

Nové uchovávanie záznamov

Nové pravidlá by mali priniesť aj vytvorenie povinných centrálnych registrov na úrovni členských štátov, ktoré by uchovávali záznamy o poskytovanej pomoci de minimis s cieľom zjednodušiť a zlepšiť poskytovanie a monitorovanie tejto pomoci. V súlade s platnými pravidlami v oblasti pomoci de minimis sú vnútroštátne orgány oprávnené momentálne poskytovať malé sumy pomoci podnikom v poľnohospodárstve bez predchádzajúceho oznámenia Európskej komisii. Táto forma podpory sa podľa EK ukázala byť obzvlášť užitočná v čase krízy, pretože umožňuje orgánom rýchlo a účinne reagovať na podporu zraniteľných poľnohospodárov.

Komisia v súčasnosti čaká na spätnú väzbu na navrhované zmeny predovšetkým od orgánov verejnej správy členských krajín EÚ, ktoré majú predchádzajúce skúsenosti z poskytnutia štátnej pomoci v poľnohospodárskom sektore v rámci de minimis pravidiel. Pripomienkovanie má trvať do 16. apríla tohto roku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies