Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: European Investment Bank President Werner Hoyer (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)
2. mája 2018 9:03 Agro od SITASITA

Európska investičná banka poskytne nové pôžičky pre poľnohospodárstvo EÚ

Nové pôžičky Európskej investičnej banky pre odvetvia poľnohospodárstva a biohospodárstva predstavujú 400 miliónov eur, no cez ďalšie investície družstiev a súkromných spoločností by do tohto sektora mala celkovo putovať až miliarda eur.

Európska investičná banka (EIB) odštartovala koncom apríla novú finančnú iniciatívu, ktorej cieľom je odblokovať investície v oblasti poľnohospodárstva a biohospodárstva EÚ v objeme približne 1 miliardy eur. Financovanie EIB má predstavovať nové pôžičky pre daný sektor vo výške 400 miliónov eur, ktoré budú špeciálne zamerané na poľnohospodárov a malé a stredné podniky a budú sa pohybovať od 7,5 milióna do 50 miliónov eur. Týmito pôžičkami EIB podporí investície v celej Európe a očakáva, že cez ďalšie investície družstiev a súkromných spoločností sa dosiahne celková výška jednej miliardy eur na rozvoj daného sektora. Informovala o tom Európska komisia prostredníctvom svojej internetovej stránky.

Väčšia podpora EÚ pre obnoviteľné zdroje

Sektor biohospodárstva má zahŕňať reťazce výroby a spracovania potravín, materiálov a energie využívajúcich obnoviteľné biologické zdroje z pevniny a mora. Celý proces bude zabezpečený z rozpočtu EÚ v rámci Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), ktorý je ústrednou súčasťou Európskej investičnej stratégie pre Európu (tzv. Junckerov plán). Nové pravidlá uplatniteľné od začiatku roka 2018 rozšírili rozsah pôsobnosti EFSI tak, aby zahrnul špecifické odvetvové zameranie na trvalo udržateľné poľnohospodárstvo a širší záber biohospodárstva.

„Uľahčenie prístupu k financiám na odblokovanie investícií do poľnohospodárskeho sektora je rozhodujúce pre udržanie pozície Európy ako svetového lídra vysoko kvalitných a bezpečných potravinových výrobkov. Práve tu môže hrať dôležitú úlohu Junckerov plán. Teší ma, že privítam túto iniciatívu, ktorá s podporou Junckerovho plánu poskytne 1 miliardu eur na podporu zamestnanosti a rastu európskeho vidieckeho hospodárstva. Výrazné zvýšenie pôžičiek EIB pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka je veľkým hlasom dôvery a uznania dôležitosti tohto odvetvia,“ uviedol európsky komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies