Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Flag 37926_1280.png
Foto: Pixabay.com
22. apríla 2018 16:32 Legislatíva od SITASITA

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka chce chrániť malých farmárov

Pre Phila Hogana je ochrana malých poľnohospodárov najvyššou prioritou v rokovaniach o rozpočte EÚ po brexite.

Najvyššou prioritou eurokomisára pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phila Hogana v prebiehajúcich rokovaniach o novom rozpočte EÚ je v otázke Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) ochrana malých a stredných poľnohospodárov, ktorí ostávajú základom európskej produkcie potravín a vidieckych spoločenstiev. Phil Hogan to uviedol v tlačovej správe Európskej komisie. Dodal, že SPP sa bude musieť v najbližšom období vysporiadať kvôli brexitu s podstatne menšími financiami.

„Brexit urobí dieru vo výške 12 miliárd eur v celkovom rozpočte Európskej únie. Nakoľko sa priority ako je bezpečnosť, migrácia a obrana v posledných rokoch v EÚ vyzdvihli aj na úkor SPP, Spoločná poľnohospodárska politika EÚ sa považuje za očividný cieľ pre škrty v rozpočte,“ uviedol Phil Hogan. Podľa eurokomisára pre poľnohospodárstvo treba situáciu vidieť realisticky a postaviť čo najsilnejšiu koalíciu a odolať najhorším škrtom v rozpočte SPP. „Členské štáty majú možnosť vykryť deficit z brexitu tým, že budú prispievať do SPP vyšším percentom hrubého národného produktu. O tomto bode som rokoval s hlavami členských štátov a ministrami poľnohospodárstva v celej EÚ a ponúkol som im robustnú obranu SPP, ktorá poskytuje hodnotu za peniaze,“ pokračoval Hogan.

Hogan absolvoval ohľadom SPP viaceré stretnutia

Eurokomisár sa podľa svojich slov v posledných mesiacoch stretol s predsedami vlád Írska, Maďarska, Portugalska, Francúzska, Slovinska a pobaltských štátov a tí sú ochotní reagovať na jeho argumenty. V nich okrem vyrovnania finančných strát v rozpočte SPP vyplývajúcich z brexitu požaduje aj rovnosť a spravodlivosť pre poľnohospodárov členských štátov. Chrániť chce hlavne tých menších.

„Príjmy pre poľnohospodárov musia byť aj napriek brexitu naďalej podporované. Podpora musí ísť najmä našim malým a stredným poľnohospodárom. Toto je úloha a povinnosť SPP, tak ako sa uvádza v zakladajúcich zmluvách EÚ. Ak očakávame, že poľnohospodári budú mať väčšie náklady na svoju činnosť v súvislosti s klimatickými zmenami a ďalšími spoločenskými cieľmi, musia byť za túto prácu odmenení. Pre mňa ide o rovnosť a spravodlivosť pre našich poľnohospodárov,“ dodal Phil Hogan.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies