Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Farmar.jpg
Pixabay.com
15. novembra 2016 16:34 Firmy od vPotravinarstve.skSITA

EK sa bude zaoberať posilnením postavenia farmárov na trhu

Európska komisia (EK) sa v budúcom roku začne zaoberať posilnením postavenia farmárov a nekalými obchodnými praktikami.

Podľa hovorcu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) Vladimíra Machalíka je to úspech slovenského predsedníctva v Rade EÚ, ktoré si za prioritu v oblasti poľnohospodárstva zvolilo práve postavenie poľnohospodárov v potravinovom dodávateľskom reťazci.

EK formálne uznala, že farmári si zaslúžia pozornosť

„Našim cieľom sú férové obchodné podmienky a správanie sa, na všetkých úrovniach potravinového dodávateľského reťazca. Vyhrali sme jednu bitku. Boj za slovenských, ale aj európskych farmárov a spracovateľov pokračuje,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Ako ďalej Machalík uviedol, EK vôbec prvýkrát formálne uznala, že je potrebné tejto téme venovať pozornosť.

„Roky ju ignorovala aj napriek tomu, že naprieč EÚ až 20 členských štátov prijalo vnútroštátnu legislatívu, ktorá rieši obchodno-dodávateľské vzťahy farmárov, spracovateľov a predajcov. Navyše, Európsky parlament od roku 2009 prijal až päť rezolúcií volajúcich po riešení tohto problému,“ pripomenul Machalík.

Jednotné európske riešenie

Slovenský agrorezort so svojím tímom v Bruseli plánuje využiť zostávajúce obdobie predsedníctva na ešte silnejší tlak na exekutívu EÚ, aby čím skôr prišla s jednotným európskym riešením tohto problému, a to harmonizovaním existujúcich podmienok v rámci vnútorného trhu únie.

Na poslednom zasadnutí Rady poľnohospodárskych ministrov v decembri pod vedením ministerky Matečnej plánuje prijatie záverov Rady, ktorými by všetky členské štáty zaujali jednoznačné stanovisko k tejto téme, uzavrel Machalík.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies