Do Pekingu pricestovali severokórejskí diplomati

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kórea
Situácia na Kórejskom polostrove je veľmi napätá. Foto: SITA/AP

SOUL 30. novembra (WEBNOVINY) – Do Pekingu pricestovali v utorok poprední severokórejskí diplomati. Informovali o tom japonské a juhokórejské médiá.

Stalo sa tak v čase zvýšeného napätia na Kórejskom polostrove, ktoré sa mimoriadne vyostrilo po severokórejskom delostreleckom útoku na juhokórejský ostrov. Podľa japonskej agentúry Kjódo priletel z Pchjongjangu aj líder oddelenia pre zahraničné vzťahy vládnej severokórejskej Strany pracujúcich Kim Jong-Il. Diplomati by mali o konflikte rokovať s vysokopostavenými predstaviteľmi tamojšej vlády.

Sporný útok sa udial v Žltom mori pri ostrove Jon-pchjong 23. novembra poobede miestneho času. Severokórejské delostrelectvo vypálilo desiatky striel na ostrov, kde žije asi 1300 obyvateľov. Strely zabili dvoch príslušníkov vojenského námorníctva a dvoch civilistov. Juhokórejské ozbrojené sily sú v stave najvyššej pohotovosti. Útok odsúdilo celé medzinárodné spoločenstvo.

KĽDR: Máme tisíce činných centrifúg

Severokórejské médiá v utorok tiež zverejnili informáciu, že Pchjongjang má tisíce činných centrifúg vo svojom zariadení na obohacovanie uránu, no tiež to, že program má čisto mierový charakter. Tento mesiac americký denník New York Times s odvolaním sa na amerického jadrového vedca Siegfrieda Heckera uviedol, že Kórejská ľudovodemokratická republika tajne vybudovala nové zariadenie na obohacovanie uránu. „V tomto čase aktívne budujeme ľahkovodný reaktor a, aby sme nasýtili dopyt, v činnosti je moderný systém obohacovania uránu s mnohými tisícami centrifúg,“ uviedla štátna tlačová agentúra KCNA.

Náš vývoj v oblasti atómovej energie, ktorý má mierový účel a pomôže vyriešiť otázku dopytu po elektrickej

energii, bude ešte aktívnejší,“ píše sa v editoriáli denníka komunistickej strany Rodong Sinmun.

Hecker, ktorý nové severokórejské zariadenie navštívil, uviedol, že v rýchlo vybudovanom závode sa vyrába slabo obohatený urán na priemyselné účely. Severná Kórea do zariadenia podľa vedca nainštalovala 2 tisíc nových centrifúg, ktoré sú už podľa neho v prevádzke a produkujú slabo obohatený urán. Hecker bol podľa vlastných slov „ohúrený modernosťou a efektivitou“ nového závodu. Severokórejskí predstavitelia mu umožnili návštevu zariadenia, nesmel však fotografovať. Nový závod musel byť vybudovaný veľmi rýchlo, keďže v apríli 2009, keď KĽDR vyhostila medzinárodných jadrových inšpektorov, ešte neexistoval. Severokórejskí predstavitelia vtedy Heckerovi povedali, že krajina buduje experimentálny ľahkovodný jadrový reaktor, ktorý má byť hotový do roku 2012.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať