Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Insect 3282220_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
10. mája 2018 16:04 Legislatíva od SITASITA

Cukrovarníci kritizujú rozhodnutie Európskej komisie zakázať tri druhy neonikotinoidov

Zakázané neonikotinoidy sa používajú pri ošetrovaní osiva cukrovej repy.

Slovenskí pestovatelia cukrovej repy a cukrovarníci kritizujú rozhodnutie Európskej komisie zakázať tri druhy neonikotinoidov (thiamethoxam, clothianidin a imidacloprid), ktoré sa používajú pri ošetrovaní osiva cukrovej repy. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová. Zákaz troch pesticídov prichádza podľa SPPK aj napriek tomu, že štúdia Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) nepoukázala na žiadne priame riziko pre opeľovače, ktoré prídu do kontaktu s takto ošetreným osivom cukrovej repy.

SPPK, pestovatelia cukrovej repy a producenti cukru obhajovali neonikotinoidy tým, že momentálne absentuje ich adekvátna náhrada. „Rozhodnutie komisie považujem za medvediu službu pre včely. Návrat ku klasickej ochrane plošnými postrekmi proti škodcom v porastoch, najmä pri cukrovej repe, bude totiž oveľa väčšou záťažou pre životné prostredie, ale aj pre ľudí, ktorí aplikujú tieto látky, než to bolo pri neonikotinoidoch. V konečnom dôsledku budú po novom viac trpieť aj opeľovače samotné,“ uviedol predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska Robert Kovács.

Sťaženie pestovania

So zákazom nie je spokojný ani cukrovarnícky sektor, ktorého predstavitelia hovoria o výraznom sťažení podmienok na pestovanie tejto plodiny. „V časoch riešenia následkov zrušených kvót na cukor v podobe rekordne nízkych cien cukru a jeho prebytkov na trhu EÚ dnes potrebujú mať cukrovarníci stabilných dodávateľov cukrovej repy. Zákaz neonikotinoidov však pestovateľom cukrovej repy situáciu neuľahčí,“ uviedla hovorkyňa SPPK. Tí očakávajú totiž pokles úrod minimálne o 11 %. K tomu si podľa nich treba pripočítať aj straty kvôli opakujúcim sa suchým rokom, ktoré spôsobujú medziročné kolísanie úrod cukru až o 20 %.

„Takéto zaťaženie si skutočne za súčasných podmienok nemôžeme dovoliť. Potrebujeme urýchlene nájsť mechanizmus na národnej úrovni ako pestovateľom cukrovej repy kompenzovať straty. Je kľúčové, aby boli aj naďalej ochotní pestovať základnú surovinu pre produkciu cukru,“ zdôraznil predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku Michal Abelovič.

Európska komisia dala tri druhy neonikotinoidov na listinu zakázaných chemických látok koncom apríla a poľnohospodári začnú cukrovú repu bez neonikotinoidov siať už od budúceho roku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies