Agrorezort po prvýkrát v histórii zverejnil mapy poľnohospodárskych plôch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná Foto: SITA/Branislav Bibel

Spolupráca ministerstva pôdohospodárstva a úradu geodézie má prostredníctvom zverejnenia máp poľnohospodárskych plôch priniesť maximálnu transparentnosť v pozemkových vzťahoch.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) zverejnilo plochy, na ktoré poberajú žiadatelia dotácie prostredníctvom tzv. priamych platieb pre poľnohospodárov. Vďaka spolupráci agrorezortu s Úradom geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) si budú môcť poľnohospodári aj vlastníci odteraz svoje vlastnícke vzťahy obhospodarovanej pôdy jednoduchým a prehľadným spôsobom nielen kontrolovať, ale aj aktívne riešiť. Informovala o tom vo štvrtok na brífingu ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.

„Od môjho nástupu do funkcie zavádzame na agrorezorte opatrenia na zvýšenie transparentnosti v agrosektore. Na naše predchádzajúce kroky v tejto oblasti nadväzujeme a v spolupráci s Úradom geodézie, kartografie a katastra prinášame unikátne riešenie zverejňovania Registra pôdy LPIS (The Land Parcel Identification System). Ide o historicky jedinečnú spoluprácu, ktorá prináša transparentnosť, aká tu za žiadneho z mojich predchodcov nebola. Systém, ktorý sme spustili, je prehľadný, používateľsky prívetivý a čo je dôležité, môžu do neho vstupovať nielen žiadatelia, ale aj verejnosť,“ uviedla Matečná. Ministerstvo tak v spolupráci s ÚGKK ide podľa nej nad rámec všetkých povinností vyplývajúcich z európskej či národnej legislatívy. „Vlastníci pozemkov a poľnohospodári si tak môžu na základe niekoľkých klikov na webe overiť vlastnícke vzťahy obhospodarovanej pôdy,“ pokračovala Matečná.

Významný rok

Rok 2018 priniesol podľa Gabriely Matečnej po viac ako dvojročnej práci agrorezortu pre poľnohospodárov v podávaní jednotných žiadostí významnú zmenu. Vôbec prvýkrát v histórii museli úplne všetci žiadatelia o tzv. priame platby pre poľnohospodárov priložiť grafické prílohy výlučne v elektrickej podobe (GSAA). Elektrické grafické prílohy pokryli podľa MPRV až 99,66 % plochy z celkovej výmery takmer 1,9 milióna hektárov obhospodarovanej pôdy na Slovensku, čo predstavuje 238 208 parciel (cca 98,88 % z celkového počtu). Tieto údaje tak priniesli novú kvalitu presnosti údajov.

„Pred rokom sprístupnil rezort geodézie, kartografie a katastra SR novú webovú aplikáciu Mapový klient ZBGIS, ktorá poskytuje plnohodnotné informácie z rezortu geodézie, kartografie a katastra. Aplikácia je funkčne zameraná na zobrazovanie a interaktívnu prácu s digitálnymi údajmi katastra nehnuteľností, údajmi ZBGIS, registra adries, referenčnými geodetickými bodmi, rastrovými mapami z archívu ako aj s digitálnym modelom terénu a geografickými názvami. Tieto údaje sú integrované do jedného celku, čo umožňuje používateľom získať komplexnejšie informácie o konkrétnom území nielen z pohľadu aktuálnych vlastníckych vzťahov, ale aj z hľadiska topografie,“ ozrejmila predsedníčka ÚGKK SR Mária Frindrichová.

Na základe dohody s MPRV SR bola do systému pridaná nová „vrstva“, a to Register pôdy LPIS. „LPIS sa zobrazuje v mapovej téme Kataster nehnuteľností, aby bolo možné zobraziť LPIS spolu s údajmi katastra nehnuteľností a ortofotomozaikou SR. Neoceniteľnou funkciou našej aplikácie je možnosť využitia priamo v teréne na mobilných zariadeniach, na ktorých sa zobrazí v rovnakom vzhľade. Pri použití lokalizácie mobilného zariadenia prostredníctvom GPS modulu je možné pomocou funkcie „zobrazenie Vašej polohy“ priamo v teréne, kde stojíte, sa lokalizovať a tak dostať informáciu o pozemku, na ktorom sa nachádzate,“ dodala Frindrichová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať