Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hammer 719066_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
27. marca 2018 15:17 Legislatíva od SITASITA

Prezident podpísal dva zákony z dielne ministerstva pôdohospodárstva

Ide o zákon o uvádzaní dreva a výrobkov z dreva na vnútorný trh a novelu zákona o pozemkových spoločenstvách.

Prezident SR Andrej Kiska podpísal dva zákony z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR). Konkrétne ide o nový zákon o uvádzaní dreva a výrobkov z dreva na vnútorný trh a o novelu zákona o pozemkových spoločenstvách. Oba podpísané zákony nadobúdajú účinnosť od 1. júla tohto roka. Informovala o tom v utorok Kancelária prezidenta SR v tlačovej správe.

Zákon o dreve zvýši kontrolu

Nový zákon o dreve má za cieľ zamedziť vstupu dreva z nezákonnej ťažby alebo výrobku z takéhoto dreva na vnútorný trh prostredníctvom určenia zodpovedných orgánov štátnej správy, vymedzenia ich kompetencií a určenia sankcií za správne delikty v tejto oblasti. Z podpísaného zákona vyplýva, že ústredným orgánom štátnej správy v oblasti uvádzania dreva na vnútorný trh na Slovensku bude MPRV SR, ktoré bude aj orgánom štátnej správy kompetentným na overovanie licencií FLEGT. V lesoch nevyhnutných pre potreby obrany štátu bude orgánom dozoru Ministerstvo obrany SR. Ďalšími orgánmi štátnej správy v oblasti uvádzania dreva na vnútorný trh z lesných pozemkov budú okresné úrady.

Zákon o pozemkových spoločenstvách má zabrániť špekulantom

Novela zákona o pozemkových spoločenstvách sa týka vnútornej organizácie a fungovania pozemkových spoločenstiev, vzťahu pozemkových spoločenstiev so Slovenským pozemkovým fondom a správcom lesného majetku štátu, či zabezpečenia riadnej starostlivosti a obhospodarovania poľnohospodárskych a lesných pozemkov, resp. lesných porastov. Zmeny v zákone majú zásadným spôsobom zasiahnuť do konania okresných úradov pri vedení registra pozemkových spoločenstiev. Zákonom sa upravujú aj možnosti novej ústavnoprávnej ochrany poľnohospodárskej a lesnej pôdy, a to najmä tým, že sa vytvárajú a posilňujú možnosti usporiadania vlastníctva spoločnej nehnuteľnosti, ako aj možnosti nadobudnutia vlastníctva podielov spoločnej nehnuteľnosti spoluvlastníkmi alebo samotným spoločenstvom. Okrem iného má zákon pôsobiť proti nadobúdaniu vlastníctva týchto podielov v prospech tretích osôb, ktoré získavajú vlastníctvo lesných pozemkov so špekulatívnymi zámermi.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...