Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Farm 3092749_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
21. marca 2018 15:40 Agro od SITASITA

Slovenskí farmári nie sú spokojní so situáciou v pôdohospodárstve, navrhli zmeny

Slovenských farmárov trápia najmä kauzy v pôdohospodárstve, problémy s pozemkami a podporou, či nedostatok nových pracovníkov v sektore.

Členovia Vidieckej platformy a ďalšie združenia pôsobiace v oblasti slovenského pôdohospodárstva v stredu na tlačovom brífingu definovali tri hlavné oblasti, v ktorých je nevyhnutné uskutočniť zásadnú nápravu v slovenskom agrosektore. Slovenských farmárov trápi najmä oblasť pôdy a podpory v pôdohospodárstve a požadujú aj vyšetrenie všetkých káuz, ktoré sa objavili v sektore poľnohospodárstva v posledných týždňoch. Farmári zároveň priniesli návrhy systémových riešení a opatrení, ktoré majú zlepšiť situáciu v slovenskom agrosektore. Navrhovaný program farmárov obsahuje deväť bodov.

Slovenskí farmári spoločne s Vidieckou platformou požadujú v programe hlavne vyšetrenie všetkých káuz v oblasti pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a vyvodenie osobnej zodpovednosti kompetentných. Zároveň žiadajú ponechanie náhradného užívania pozemkov tak, ako bolo uvedené v statuse pred zrušením a vysvetlenie od ministerstva pôdohospodárstva, či navýšenie finančného limitu pre oblasť podpory na investície do poľnohospodárskych podnikov bolo uskutočnené so súhlasom a schválením Monitorovacieho výboru PRV SR na roky 2014-2020.

„Musíme trvať na vyšetrení všetkých káuz v pôdohospodárstve SR, ktoré boli doteraz medializované, ďalšou oblasťou, ktorú treba riešiť je prideľovanie podpôr riešením priamych platieb a projektových podpôr, kde sme za čo najtransparentnejší systém prideľovania. Riešiť treba aj veľmi komplikovanú pôdu, a preto sme sa zhodli, že je potrebné nechať v platnosti používanie náhradných pozemkov tak, ako bolo doteraz. Potrebujeme vyriešiť aj pozemkové úpravy a zastropovať priame platby, ktoré sú jednou z príčin korupcie a dôvod, prečo je slovenské poľnohospodárstvo v zlej situácii,“ povedala k programu prezidentka Vidieckej platformy Lucia Gallová.

Dôležitá aj podpora mladých farmárov

Vidiecka platforma spolu s ďalšími združeniami v slovenskom pôdohospodárstve požaduje aj zavedenie transparentných procesov prideľovania pôdy Slovenským pozemkovým fondom, hľadanie možností na lacnejšie a rýchlejšie pozemkové úpravy, opätovné nezavádzanie subjektívnych bodovacích kritérií pri projektových podporách PRV 2014 – 2020, nezadržiavanie priamych platieb všetkým dotknutým subjektom pri kontrolách, zavedenie opätovnej výnimky pre Slovensko pri stropovaní priamych platieb a realizáciu náprav pri výzvach na podporu pre mladých a malých farmárov, ktorých je na Slovensku málo.

„Musíme podporovať mladých a malých farmárov, pretože je to dlhodobo zanedbávaná téma. Potrebujeme systém opatrení, ktorý bude nastavený na podporu týchto ľudí. Agentúry a kompetentní si musia začať plniť svoje podmienky, nakoľko nám noví mladí a začínajúci farmári neprichádzajú. Dnes je začiatok v pôdohospodárstve hazardom. To sa musí zmeniť,“ dodal predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku Milan Jurky.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...